Wideo analiza techniki biegu

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że bieganie można doskonalić. Kształtowanie skutecznej techniki biegu jest tak samo istotne jak nauka ruchów w balecie czy jeździe figurowej na łyżwach. Oczywiście, jak w każdym innym sporcie, możesz mieć mniejsze lub większe predyspozycje do biegania, lepsze lub gorsze rezultaty, ale z pewnością jedną z rzeczy, nad którą warto pracować, by stać się lepszym w tej czynności, jest technika.

Wnikliwie obserwując jak biegają najlepsi sportowcy lub najszybsze zwierzęta, bez trudu dostrzeżesz pewne elementy techniczne, które odgrywają kluczową rolę w dobrym stylu biegowym. Dobra technika biegu powinna umożliwić biegać: szybko, ekonomicznie i bez kontuzji. Powinna sprawdzać się niezależnie od tego jaki dystans zamierzasz przebiec. Jasne jest to, że w biegach długodystansowych należałoby postawić nacisk na ekonomię biegu, lecz nie powinno Cię to zwalniać z umiejętności szybkiego biegania. Bieganie oszczędne energetycznie nie polega tylko na budowaniu coraz większej wydolności, bo ta istotna cecha również ma swoje granice, lecz na odpowiednim wykorzystaniu elastycznej budowy ciała i działającej na nie siły grawitacji. Dzięki tym zdolnościom energię, którą gromadzą mięśnie w czasie ruchu wahadłowego nóg, unoszenia i opadania ciężaru ciała, skręcania tułowia możesz zamienić jak najmniejszym kosztem w odbicie. Dosłownie jak sprężyna, która wybija tak mocno, jak została wcześniej naciśnięta, nie potrzebując do tego żadnego zasilania. Jedyne czego potrzebujesz, to wykorzystać tę energię tak, żeby popychała ciało do przodu i jak najmniej rozproszyła się po ciele, czyli po prostu ją ukierunkować.

Zwróćmy także uwagę na zachowanie odpowiedniej częstotliwości ruchu, czyli kadencji, która u większości biegaczy powinna wynosić od 160 do 180 kroków na minutę. Bieganie długim krokiem przy małej czy umiarkowanej szybkości wymaga niepotrzebnego zaangażowania mięśni w pracę siłową, czyli zużywania energii. Skracając nieznacznie krok i zwiększając kadencję utrzymasz prędkość biegu nie zmuszając mięśni do zwiększonej pracy, a jednocześnie łatwiej będzie ci kontrolować pracę nóg, ustawienie tułowia czy rotacje miednicy.

Dlaczego warto doskonalić sposób biegania?

Po pierwsze – możesz osiągnąć poprawę wyników niezależnie od zmiany wydolności, ponieważ lepsza ekonomia biegu da Ci szansę na oszczędzanie energii. Czyli jeżeli intensywnie trenując przestałeś się poprawiać, poszukaj swojej szansy w poprawie techniki! 

Po drugie – dobra technika to również większa szybkość biegu, bo eliminujesz czynniki, które hamują lub utrudniają przesuwanie ciała w przód, tak jak sięganie piętą daleko przed siebie.

Po trzecie – jeśli dokuczają Ci urazy, poprzez stopniową pracę nad techniką i zwiększaniem świadomości ciała, możesz je całkowicie wyeliminować.

Wideo analiza techniki biegu w Trigym polega na dynamicznym badaniu na bieżni elektrycznej, wspomaganym kamerą wideo, podczas którego w czasie rzeczywistym nagrywana jest sylwetka biegacza w kilku projekcjach tj: z przodu, z tyłu oraz z boku. Celem takiego badania jest wychwycenie, na podstawie nagrań, niekorzystnych cech i zachowań organizmu podczas biegu oraz ich szczegółowa analiza, która finalnie ma wyeliminować problem. Korekta tych problemów odbywa się zarówno poprzez rekomendacje zmian w samej technice biegu, jak również poprzez sugestie w doborze odpowiedniego obuwia oraz ćwiczeń.

Analizując technikę biegu za pomocą wideo, pomożemy Ci zaobserwować Twoje ciało jako całość oraz zwrócić uwagę na poszczególne jego części, to, w jakiej są pozycji w konkretnej fazie biegu oraz jak przemieszczają się z jednej fazy do drugiej. Zwrócimy uwagę na ułożenie głowy, tułowia i miednicy, na pozycję stawu biodrowego i kolana, na ustawienie stopy, a także ramion. Pozycja biegowa bazuje przede wszystkim na stabilnym i wyprostowanym tułowiu, ustawionych w pozycji litery „S”, czyli ugiętych kończynach dolnych oraz rozluźnionych ramionach, które równoważą pracę nóg. Ten sposób ułożenia ciała pozwala najbardziej efektywnie wykorzystać jego potencjał oraz umożliwia poprawę efektywności i prędkości ruchu oraz dopasowania długości kroku. Dzięki tak zindywidualizowanej ocenie możliwa będzie korekcja techniki biegania.

Wideo analiza techniki biegu jest istotna zarówno dla zawodowców, jak i dla amatorów, ale też dla wszystkich tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, bądź powracają po kontuzjach.

Koszt wideo analizy techniki biegu wynosi 150 zł. Wideo analiza z dodatkowym pełnym opisem w pdf 250 zł.
Rezerwacja terminu – telefonicznie pod numerem tel. 91 392 77 36 lub mailowo na adres: trigymszczecin@gmail.com
Aby potwierdzić termin należy wpłacić zaliczkę w wysokości 100 zł na konto klubu: ING Bank Śląski 13 1050 1559 1000 0097 0194 9233 tytułem: „Wideo analiza techniki biegu + termin”. Zaliczkę można też uiścić w recepcji klubu.

Zapraszamy do Trigym!

Autorzy: Zbigniew Murawski, Norbert Giecewicz

Dodaj komentarz