Sztuka draftowania w wodzie

Draftowanie pozwala na zaoszczędzenie nawet 70 sekund podczas dystansu olimpijskiego i aż 3:15 minut podczas zawodów na pełnym dystansie Ironman. Draftowanie w wodzie daje bardzo wiele korzyści, a im szybciej pływamy, tym większe są zyski. Podczas jazdy na rowerze oszczędność energii podczas draftingu jest dużo bardziej zauważalna, ponieważ prędkości są dużo wyższe, natomiast podczas pływania przemieszczamy się dużo wolniej, a więc i oszczędność jest nieco mniej widoczna. Wynika to oczywiście z faktu innej gęstości wody niż powietrza oraz oporów, jakie nam towarzyszą. Nie ulega jednak wątpliwości, że również tutaj bardzo dużo zyskujemy.

By prawidłowo draftować w pierwszej kolejności musisz ustalić jakim pływakiem jesteś i poszukać nieco szybszych zawodników od Ciebie, których będziesz gonił. Łatwo jest znaleźć takie osoby podczas rozgrzewki przed startem bacznie przypatrując się co robi konkurencja.

Mając trochę doświadczenia z łatwością poczujesz optymalną trajektorię pływaka przed Tobą. Dzięki pęcherzykom powietrza i mieszającej się wodzie będziesz znał cały czas lokalizację pływaka przed Tobą. Dzięki temu dużo łatwiej zachowuje się kierunek płynięcia wykluczając problem nawigacji. Warto jednak co jakiś czas zwrócić uwagę czy zawodnik przed nami płynie w dobrym kierunku, by w ciemno nie nadrabiać dystansu tracąc, a nie zyskując czas.

Po pierwsze, żeby efektywnie draftować, powinniśmy znaleźć się tuż za nogą pływaka po stronie nabierania przez nas oddechu. Jeżeli oddychasz na prawo Twoja głowa powinna znajdować się po zewnętrznej stronie prawej nogi zawodnika przed nami. Takie pływanie zdecydowanie zmniejsza opór.

Po drugie należy ciągle pilnować jak najbliższej odległości do pływaka przed nami. Każda strata centymetrów powoduje, że woda wpływa za nogi poprzedzającego, a my pokonujemy coraz większy opór.

Największym błędem draftujących osób jest stałe chwytanie i dotykanie nóg przeciwnika. Odbija się to na efektywności Twojej i rywala, a także może powodować jego dekoncentrację, zmianę kierunku płynięcia i spowolnienie tempa płynięcia nie mówiąc już o jego irytacji. By prawidłowo draftować należy poświęcić wiele godzin na doskonalenie tego aspektu i dostosowanie swoich ruchów do rytmu pływaka przed Tobą. Dodatkowo należy pamiętać, żeby trenować ten aspekt również w piance triathlonowej, która zmienia nasze pływackie możliwości i pozycję.

Trening i nauka draftowania w wodzie.

Umiejętność draftowania podczas pływania z powodzeniem możemy trenować podczas treningu pływackiego na basenie. Po pierwsze staraj się pływać jak najbliżej stóp osoby płynącej przed Tobą. Zwróć uwagę na zmianę techniki pracy rąk oraz skrócenie ruchu i krótsze wyleżenia.

Po drugie staraj się regularnie pływać przy biodrach swojego pływackiego partnera. Pomoże Ci to przyzwyczaić się do walki podczas startów w otwartych akwenach. Aby zademonstrować jak pomocny może być pływacki drafting przepłyń kilka długości w nogach partnera i zanotuj czas. Po chwili przepłyń ten sam dystans samotnie. Zobaczysz jak trudno będzie Ci utrzymać to samo tempo i ile energii stracisz.

Pamiętaj, żeby trenować drafting również podczas sesji w otwartych akwenach. Pozwoli to na oswojenie się z brakiem widoczności i natlenioną wodą, przez którą będziesz płynął.

Autor: Piotrek Padee

Dodaj komentarz